Google Art Project

Start projektu Art Project firmy Google w Polsce niewątpliwie musi skłonić do pytania, na ile elektroniczne prezentacje kolekcji dzieł sztuki będę wypierać „tradycyjne” zwiedzanie muzeów?

Z początkiem kwietnia firma Google ogłosiła przystąpienie i uruchomienie działań w projekcie poświęconym prezentacji skarbów kultury z całego świata – ArtProject – dwóch muzeów z Polski. Dzięki współpracy Google z Muzeum Sztuki w Łodzi i z Muzeum Pałacu w Wilanowie, zbiory tych placówek można już oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości korzystając z sieci Internet, no właściwie za darmo.

Z początkiem kwietnia Google ogłosił, że liczba kontraktów z partnerami na uczestnictwo w projekcie artystycznym Google Art. Project wyniosła 151 spośród 40 krajów na całym świecie. Stwarza to użytkownikom sieci na bezpośredni dostęp do zasobów kultury i sztuki różnych kultur – od islamskiej starożytnej sztuki naskalnej w Afryce po sztukę brazylijskiego ulicznego graffiti. Ponad 30.000 dzieł sztuki jest dostępnych w podwyższonej rozdzielczości, co pozwala na prezentację całości, jak również poszczególnych detali obrazów i rzeźb czasem niedostrzegalnych gołym okiem w trakcie zwiedzania „na żywo”. Dodatkowo, poprzez połączenie z mechanizmem Google StreetView muzea te są widoczne poprzez wirtualne wycieczki ulicami miast na Google Maps, zaś wstęp do nich zwiedzanie to jakby ciąg dalszy wędrówki po miastach.

Użytkownicy serwisu mogą przeglądać zawartość zasobów gromadzonych w Google Art Project wyszukując poprzez nazwisko autora, nazwę dzieła sztuki, rodzaj sztuki, muzeum, kraj, miasto. Bardzo interesującym rozwiązaniem w tym systemie jest możliwość dzielenia się komentarzami i linkami z użyciem systemu Google +, który poprzez koncepcję kół (circles) pozwala na grupowanie przyjaciół i znajomych podzielających te same zainteresowania i wymieniających się informacjami.

Dla celów prezentacji w muzeach Google – podobnie jak dla StreetView – przygotował urządzenie, pozwalające na fotografowanie panoramiczne – 360 stopni. Dzięki temu możemy kroczyć w muzeach zwiedzając poszczególne sale i ciesząc się zgromadzonymi tam zbiorami sztuki. Można sobie wyobrazić, jak wielkie było to wyzwanie dla firmy Google i Muzeów, by skonstruowany przez nich wózek mógł płynnie sfotografować zbiory np. w Musée D’Orsay bez negatywnego wpływu na przechowywane tam dzieła sztuki.

Google Art Project ma charakter globalny i jest nakierowany na odbiorcę z całego świata dają mu możliwość kontaktu ze zdobyczami kultury i sztuki poprzez Internet. Staje się szczególnie interesujący dla tych ludzi z na tyle biednych krajów, do których Polska niestety nadal się zalicza, których nie stać na osobistą wizytę w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Museu De Arte Moderna De São Paulo.

Ale projekt ten to w intencji twórców nie możliwość „zastąpienia” wyjazdu i wirtualne zwiedzanie muzeów – to przede wszystkim możliwość dostępu do dzieł sztuki poprzez Internet przed wyjazdem oraz możliwość promowania miasta, regionu czy kraju poprzez sztukę. Prezentując w globalnych zbiorach sztuki polskie zdobycze kultury i sztuki możemy zachęcać do odwiedzania naszego kraju przez tych turystów, których stać na „duchową ucztę” poprzez kontakt realny z dziełami sztuki. A tu przecież mamy się czym pochwalić.

Art Project na pewno pokazuje zaangażowanie Google, firmy przecież komercyjnej,  w udostępnianie kultury i sztuki on-line dla jak najszerszej publiczności. I choć na pewno nie jest to działalność do końca bezinteresowna, bo w końcu dlaczego miałby taka być, warto być wdzięcznym i jako miłośnik i jako gestor zbiorów za możliwość kontaktu ze sztuka przez duże „S”.

Komentarze