Bilkom - aplikacja do wyszukiwania połaczeń kolejowych na smartfony


Przyznam się, że rzadko wypowiadam stwierdzenie, niczym z kiepskiej reklamy – to produkt, na który czekałem. Ale to rzeczywiście jest produkt, na który czekałem. Wreszcie w czasie moich podróży służbowych mam dostęp do rozkładu pociągów bezpośrednio z mojego smartfona.

Dla osób podróżujących sporo pociągami, a tak jest w moim wypadku już od ponad roku, dobór połączeń wymagał permanentnego uruchamiania laptopa. Nie powiem – system ze stron PKP może nie należy do najpiękniejszych i najbardziej ergonomicznych, ale jest efektywny. A dziś mam jego kopię w smartfonie – no w sumie nie do końca kopię.

Bilkom jest aplikacją napisaną na trzy kategorie smartfonów: z Androidem, iOS (iPhone’y i iPady) oraz Windows Phone 7. I starczy – dziś to standard, bo choć Bada Samsunga jest całkiem niezłym rozwiązaniem, a Symbian Nokii nadal rozpowszechniony to jest to jednak margines rynku.
Aplikacja pozwala na wyszukiwanie połączeń kolejowych, prezentowanie ich na mapie, a korzystając również z funkcji GPS wynajdowanie najbliższego dworca kolejowego oraz innych atrakcji, w tym turystycznych, znajdujących się bezpośrednio w okolicy. I to jest jego podstawowe zadanie, które spełnia zresztą w sposób przyzwoity – zarówno interfejs, jak i szybkość działania jest naprawdę dobra.

Co ciekawe Bilkom pozwala na wyliczanie czasu, jaki jest potrzebny na dotarcie do poszczególnych miejsc, np. dworca, i to zarówno pieszo, rowerem, jak i samochodem. Jest to niezła funkcja dla tych, którzy planują swój czas i spotkania z uwzględnieniem połączeń kolejowych – szybka informacja o czasie przedostania się na dworzec, by złapać odpowiednie połączenie jest niezwykle pomocna.

Według producentów system Bilkom zostanie wkrótce uzupełniony o moduł udostępniania bieżących informacji o opóźnieniach pociągów - w takich wypadkach podpowie, jak najlepiej zmodyfikować plan podróży. Nie sposób nie zauważyć, że moduł ten jest szczególnie pomocny w przypadku kolei w Polsce.

Dodatkowo system ma być cały czas rozwijany i uzupełniany o dodatkowe dane i funkcje np. usługi umożliwiającej kupowanie biletów kolejowych przez telefon komórkowy. W sytuacji, gdy IC honoruje już bilety wyświetlane na ekranie smartfona (skanowanie ekranu z QR kodem biletu prosto z telefonu jest nawet prostsze od skanowania wydruku) takie rozwiązanie jest logicznym następstwem uruchomienia samego systemu.

Bilkom startuje tuż przed EURO2012 i jest dostępny za darmo w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, zaś producentem aplikacji jest, co warto odnotować, firma TK Telekom.

Komentarze